Impresja lubelska

Impresja lubelska

Wrażenie, odczucie; krótki, nastrojowy. Dlaczego taki tytuł?  Dlatego, że kompozycja ta w dniu jej premiery, a było to w 1999, odbiegała od wszystkich układów scenicznych prezentujących tańce lubelskie przez wszystkie zespoły folklorystyczne w Polsce.

Zabawa chłopaków z tradycyjnym śpiochem i dupniokiem połączona z ich przekomarzaniem się w materii sprawności fizycznej kończy się jak zwykle – pojawiają się dziewczyny i mit dobrej męskiej zabawy pryska jak przysłowiowy czar.

Pojawienie się pięknych lublinianek  sprawia przemianę dobrze bawiących się chłopaków w prawdziwych – opiekuńczych, kochających i potrafiących zatroszczyć się o swoje wybranki lubelskich mężczyzn.

Rozpoczyna się wspaniała lubelska zabawa oparta na tradycyjnych tańcach lubelskich : cyganie, osie, polce, walczyku czy oberku.  Zachowanie tradycji w krokach tanecznych, technika i kunszt wykonawczy oraz niekonwencjonalna muzyka, jej spójność z ruchem tanecznym, oraz aranżacja, choreografia i reżyseria sprowadzają widza na wyższy poziom przeżycia i odbioru.

 

Choreografia: Małgorzata i Jan Łosakiewiczowie

Muzyka i opracowanie muzyczne: Witold Jarosiński