O nas

Grupa dziecięca Zespołu Pieśni i Tańca UW Warszawianka istnieje od marca 2001 roku. Obecnie w Zespole tańczy i śpiewa ok. 100 dzieci (od 6 do 13 roku życia) w trzech grupach zaawansowania. W kapeli gra młodzież z warszawskich szkół muzycznych. Oprócz samodzielnych koncertów dzieci biorą udział w konkursach, przeglądach wojewódzkich, festiwalach, pokazach oraz występują wspólnie z dorosłymi grupami.

Zajęcia taneczne prowadzi Karolina Rząca. Kapelą młodzieżową opiekuje się Piotr Ptak. Zajęcia wokalne prowadzi Anna Szaja.

Wieloletnia, rzetelna praca pozwoliła nadać Zespołowi specyficzny kształt oraz charakter. Grupa dziecięca prezentuje tańce, piosenki, gry i zabawy z różnych regionów naszego kraju.

Dzieci mają na swoim koncie już wiele sukcesów.
– Kwiecień 2003 – Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego podczas Wojewódzkiego Przeglądu Amatorskich Zespołów Tanecznych za opracowanie Stary Niedźwiedź – tańce i zabawy kurpiowskie
– Kwiecień 2004 – Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego na Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Tanecznych za opracowanie “Na jagody”
– Czerwiec 2004 – I nagroda w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie
– Listopad 2004 – Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca “Wirujący Krąg” – Ostrów Mazowiecka
– Lipiec 2005 – Festiwal Międzynarodowy w Olsztynie
– Maj 2006 – Koncert “Mojej Mamie” – weryfikacja CIOFF
– Lipiec 2007 – Udział w Międzynarodowym Festiwalu w Chorwacji
– Lipiec 2008 – Udział w Jubileuszowym Festiwalu Międzynarodowym w Chorwacji
– Sierpień 2008 – Udział w Festiwalu Folklorystycznym w Belgii
– Kwiecień 2009 – Udział w Festiwalu Dzieci i Pokoju na Cyprze Północnym
– Marzec 2010 – “Wiosny Tańcem Przywitanie” – pierwszy pełnowymiarowy koncert grup dziecięcych i młodzieżowych w Teatrze Roma w Warszawie
– Sierpień 2010 – Udział w Festiwalu Folklorystycznym w Thale (Niemcy)
– Lipiec 2011 – Udział w Międzynarodowym Festiwalu w Chorwacji
– Maj 2012 – IV miejsce na II Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „PASIACZEK” w Opocznie
– Sierpień 2012 – Udział w XVI Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Folklorystycznym w Yi-Lan na Tajwanie
– Lipiec 2013 udział w   Międzynarodowym Festiwalu  „Adriatica folk fest” w  miejscowości Crikvenica i Zagrzeb w Chorwacji
– Sierpień 2014 Festival International du Folklore de l’Enfant w Salé w Maroko

Jednym z nurtów działalności Zespołu jest udział w Ogólnopolskich Turniejach Tańców Polskich. Turnieje rozgrywane są w siedmiu kategoriach wiekowych. W szeregach Zespołu tańczą aktualni Mistrzowie oraz Vice Mistrzowie Polski w kategoriach dziecięcych.

„Warszawianka” wyróżnia się spośród innych zespołów tego typu niezwykle pięknymi i niebanalnymi opracowaniami muzycznymi na rozbudowany skład instrumentalny oraz atrakcyjnymi rozwiązaniami choreograficznymi. Niezwykła kultura osobista oraz subtelność tancerzy widoczna jest zarówno na scenie, jak i poza nią.

Dzieci raz w roku wyjeżdżają na zgrupowanie taneczne, gdzie oprócz zajęć tanecznych, wokalnych, gier i zabaw, wypoczywają nad morzem, nad jeziorem, grając w piłkę czy chodząc po górach.

Podczas zajęć wykorzystywane są różne techniki w zależności od grup zaawansowania – od gier i zabaw po taniec klasyczny, jazzowy, nowoczesny czy towarzyski.