O nas
Grupa dziecięca Teatru Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” istnieje od marca 2001 roku. Obecnie w Teatrze tańczy i śpiewa około 100 dzieci (w wieku od 6 do 13 lat), podzielonych na trzy grupy zaawansowania. W kapeli gra młodzież z warszawskich szkół muzycznych. Oprócz samodzielnych koncertów dzieci biorą udział w konkursach, przeglądach wojewódzkich, festiwalach i pokazach, a także występują wspólnie z grupami dorosłymi.
Zajęcia taneczne prowadzi Karolina Rząca i Weronika Ziółek, natomiast kapelę młodzieżową oraz zajęcia wokalne Marcin Obst.
Wieloletnia, rzetelna praca pozwoliła nadać Teatrowi specyficzny charakter i profil artystyczny. Grupa dziecięca prezentuje tańce, piosenki, gry i zabawy z różnych regionów Polski.
Dzieci mają na swoim koncie wiele sukcesów, m.in.:
- kwiecień 2003 – Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego podczas Wojewódzkiego Przeglądu Amatorskich Zespołów Tanecznych za opracowanie „Stary niedźwiedź” – tańce i zabawy kurpiowskie
- kwiecień 2004 – Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego za opracowanie „Na jagody”
- czerwiec 2004 – I nagroda w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie
- listopad 2004 – nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca „Wirujący Krąg” w Ostrowi Mazowieckiej
- lipiec 2005 – udział w Międzynarodowym Festiwalu w Olsztynie
- maj 2006 – koncert „Mojej Mamie” – weryfikacja CIOFF
- lipiec 2007 – udział w Międzynarodowym Festiwalu w Chorwacji
- lipiec 2008 – udział w jubileuszowym Festiwalu Międzynarodowym w Chorwacji
- sierpień 2008 – udział w Festiwalu Folklorystycznym w Belgii
- kwiecień 2009 – udział w Festiwalu Dzieci i Pokoju na Cyprze Północnym
- marzec 2010 – „Wiosny tańcem przywitanie” – pierwszy pełnowymiarowy koncert grup dziecięcych i młodzieżowych w Teatrze Roma w Warszawie
- sierpień 2010 – udział w Festiwalu Folklorystycznym w Thale (Niemcy)
- lipiec 2011 – udział w Międzynarodowym Festiwalu w Chorwacji
- maj 2012 – IV miejsce na II Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „Pasiaczek” w Opocznie
- sierpień 2012 – udział w XVI Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Folklorystycznym w Yi-Lan na Tajwanie
- lipiec 2013 – udział w Międzynarodowym Festiwalu „Adriatica Folk Fest” w Crikvenicy i Zagrzebiu (Chorwacja)
- sierpień 2014 – Festival International du Folklore de l’Enfant w Salé (Maroko)
Jednym z nurtów działalności Zespołu jest udział w turniejach tańców polskich. Rozgrywane są one w siedmiu kategoriach wiekowych. W szeregach Zespołu tańczą aktualni Mistrzowie i Wicemistrzowie Polski w kategoriach dziecięcych.
„Warszawianka” wyróżnia się spośród innych zespołów tego typu niezwykle starannymi i niebanalnymi opracowaniami muzycznymi na rozbudowany skład instrumentalny oraz atrakcyjnymi rozwiązaniami choreograficznymi. Wysoka kultura osobista oraz subtelność tancerzy widoczna jest zarówno na scenie, jak i poza nią.
Dzieci raz w roku wyjeżdżają na zgrupowanie taneczne, podczas którego oprócz zajęć tanecznych i wokalnych oraz gier i zabaw, wypoczywają nad morzem, jeziorami lub w górach.
W zależności od grupy zaawansowania podczas zajęć wykorzystywane są różne techniki – od gier i zabaw ruchowych po taniec klasyczny, jazzowy, nowoczesny i towarzyski.









