Dziś

Teatr Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” dziś…

Dzisiejszy  Teatr  Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” to reprezentacyjna grupa folklorystyczna największej i jednej z najlepszych polskich wyższych uczelni.

Trzy grupy dziecięce, grupa młodzieżowa, dwie grupy studenckie, dwa zespoły muzyczne (młodzieżowy i dorosły) to ponad 200 tańczących, śpiewających i grających studentów, absolwentów i uczniów warszawskich szkół i wyższych uczelni.

Hołdując podstawowej maksymie „Edukacja przez folklor”, Zespół jest jednym z najbardziej aktywnych członków Stowarzyszenia – Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (PS CIOFF®).

Wieloletnia, rzetelna praca pozwoliła nadać zespołowi specyficzny kształt i charakter. W swoim repertuarze „Warszawianka” posiada różnego rodzaju programy: tańce narodowe; obrazki sceniczne z różnych regionów kraju oparte na polskich zwyczajach i obrzędach; widowiska związane niemalże z każdą tradycją i tematyką narodową. Proponuje również programy edukacyjne dla młodzieży szkolnej oraz szeroką ofertę z tradycjami stolicy, co ma odbicie w obrazkach scenicznych z okresu Księstwa Warszawskiego oraz międzywojennej Warszawy.

Na stałe związana ze społecznością stolicy „Warszawianka” organizuje wiele imprez i koncertów tematycznych, okolicznościowych oraz charytatywnych.

Wysokie oceny Rady Ekspertów Ministerstwa Kultury i Sztuki, pozytywne opinie i recenzje pozwoliły na to, aby zespół wielokrotnie brał udział w prestiżowych imprezach krajowych i zagranicznych.

„Warszawianka” wyróżnia się spośród innych zespołów tego typu niezwykle pięknymi i niebanalnymi opracowaniami muzycznymi na rozbudowany skład instrumentalny oraz oryginalnymi, atrakcyjnymi pomysłami i rozwiązaniami choreograficznymi.

Teatr Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” to grupa młodych ludzi zafascynowanych polskim folklorem. Trzon zespołu tworzą studenci i absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego, jednak w jego szeregach znajdują się przedstawiciele niemalże wszystkich stołecznych szkół wyższych. Przyjeżdżając do Warszawy z różnych stron Polski, często kierują się prestiżem i wyjątkowością „Warszawianki”.

Od kilkunastu lat szeregi „Warszawianki” zasilają również uczniowie warszawskich szkół zdobywając szlify taneczne w grupach dziecięcych i młodzieżowych.

Każdy z tancerzy wnosi do zespołu specyfikę swojego regionu, nadając tym samym niepowtarzalny charakter naszemu bogatemu repertuarowi. Składają się nań tance narodowe, tańce i pieśni regionalne z całej Polski, obrazki sceniczne z okresu Księstwa Warszawskiego czy z międzywojennej Warszawy oraz widowiska związane z tematyką Świąt Bożego Narodzenia.

Właśnie za ową różnorodność programu oraz wysiłek włożony w propagowanie rodzimej kultury w myśl zasady „Edukacja przez folklor” zostaliśmy w 2002 roku uhonorowani najbardziej prestiżową w tej dziedzinie nagrodą imienia Oskara Kolberga. Zespół jest jednym z najbardziej aktywnych członków Stowarzyszenia – Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (PS CIOFF®).

 „Warszawianka” może się również poszczycić aktualnymi mistrzami Polski w Tańcach Polskich w formie towarzyskiej.

Upowszechnianie polskiej kultury prawie na całym świecie to swoista misja stanowiąca dla nas niewyczerpane źródło satysfakcji. Staramy się, aby radość, jaką daje nam obcowanie z pięknem polskich tańców i pieśni ludowych była także radością naszej publiczności. Nasz talent i pasja jest również narzędziem służącym niesieniu pomocy tym, którzy jej potrzebują; od 1998 organizujemy doroczną akcje charytatywną „Podaj Serce”, z której całkowity dochód przeznaczony jest na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane. Gorąco wierzymy, że nasz zapał i poczucie misji pozwoli nam wnieść odrobinę piękna i dobra w życie ludzi dotkniętych ta straszną chorobą.