O nas

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” poza aktywnie działającą grupą studencką i dziecięcymi ma w swoich szeregach grupę młodzieżową. Założona została z inicjatywy kierownika artystycznego Zespołu – Jana Łosakiewicza w 2008 roku. Prowadzenie grupy przyjął znakomity instruktor tańca i choreograf, wcześniej również solista Zespołu – Norbert Późniewski. Pierwszy nabór odbył się w październiku 2008 roku, podczas którego przyjęto ok. 30 tancerzy.

Grupa młodzieżowa prezentuje zarówno pozycje repertuaru grup akademickich jak i przygotowane specjalnie dla nich choreografie takie jak: tańce warmińskie, pt. „Ach, te baby…”, tańce łowickie – „Łowicka fantazja”, czy kompozycję tańców pyrzyckich, pt. „Pyrzyc czar”.

Młodzieżowa „Warszawianka” z sukcesami prezentuje się na parkietach Ogólnopolskich Tańców Polskich, mając na swoim koncie wiele tytułów Mistrzowskich oraz tytuły Par Roku wybieranych w Rankingu Polskich Tańców Polskich. W 2014 roku młodzi adepci tańca zdobyli I miejsce podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „O kujawski wianek” we Włocławku.

Grupa odbyła wiele tournée krajowych i zagranicznych. Urodziwą młodzież, piękne polskie stroje ludowe (oryginalne i rekonstruowane), urzekające pieśni i tańce miała możliwość podziwiać publiczność: Francji, Portugalii, wysp Azorskich, Macedonii i Sycylii. Uczestnicy Zespołu jednak najbardziej cenią sobie występy dla polskich widzów. W 2016 roku młodzież podbiła serca mieszkańców Olsztyna i Zamościa podczas letnich Festiwali.