Grzegorz Toporowski

Grzegorz Toporowski

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat  konkursów zagranicznych: w Klinghentall i w Castelfidardo oraz krajowych m.in. w Mławie, Sanoku, Przemyślu, Chełmie, Wrocławiu, Jaworze. Prezentował się na słynnych festiwalach m.in. Warszawska Jesień (Warszawa), Musica Gong (Bresci Italia), Conservatorium Organowe (Legnica), Akkorde on Stage (Salzburg Austria), Musica Polonica Nova (Wrocław), Musica Moderna (Łódź), Legnica Cantat, Międzynarodowy festiwal chopinowski (Duszniki Zdrój). W dorobku artystycznym ma również nagranie utworu Ryszarda Osady „E-Motion” dla wytwórni Acte Preable. Płyta ta w roku 2004 była nominowana do Fryderyków w kategorii Muzyka Współczesna. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta Legnicy. Współpracuje z Estradą kameralną Filharmonii Narodowej oraz Operą Narodową. Od wielu lat współpracuje z Teatrem Narodowym biorąc udział w wielu spektaklach w reżyserii m.in. u J. Grzegorzewskiego , J. Jarockiego, J. Englerta i innych u boku takich aktorów jak J. Gajos, D. Stenka, J. Frycz, A. Seniuk, M. Kożuchowska, J. Fraszyńska, E. Kamiński i innych.

Występował u boku wielu znanych artystów w Polsce : M. Walewskiej, H. Banaszak, H. Młynkowej, B. Łazuki, A. Guzik, R. Kudelskiego, J. Tylmana, Cz. Majewskiego, i innych.

Ma na swym koncie wiele prestiżowych nagród, jak m. in.:
II nagroda w Ogólnopolskich Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku 98 r.,
I nagroda w Mławskim Festiwalu Akordeonowym 99 r.,
I wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu 2001 r.,
III nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie 2002 r.,
II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy) 2004 r.,
I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie 2004 r.,
III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Italia) 2004 r.

Prezentował się na słynnych festiwalach m.in. na:
Międzynarodowym festiwalu Tracce w Bresci (Italia 2005),
Festiwalu Conversatorium Organowe w Legnicy (2005),
w IX Międzynarodowym Konkursie Współczesnej muzyki kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie (2005),
Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym Akkorde On Stage w Salzburgu (Austria 2005),
Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień (2004),
Festiwalu Musica Moderna w Łodzi (2003).

Stypendysta Ministra, Kultury i Dziedzictwa Narodowego ( w roku 2000 i 2001) oraz Prezydenta Miasta Legnicy w roku 2000.

Współpracował i doskonalił swoje umiejętności u wielu Mistrzów na kursach interpretacji muzycznej; m.in. ma za sobą Kurs Interpretacji Muzycznej Jelenia Góra 2000r. – u prof. J. Piechury oraz Międzynarodowy Kurs interpretacji muzycznej w Miętnem w kolejnych latach 2000 do 2002 r. u profesorów : W. L. Puchnowskiego i prof. M. Vayrena z Finlandii , prof. F. Lipsa z Rosji i prof. B. Dowlasza, J. Szyszkina z Rosji i J. Kaszuby oraz J. Jurka.

Od sezonu artystycznego 2005/2006 współpracuje z Filharmonią Narodową oraz Teatrem Narodowym, Operą Narodową.

Do dorobku artystycznego niewątpliwie należy zaliczyć również szeroko zakreśloną działalność pedagogiczną, która jest doceniana przez wielu wybitnych specjalistów różnorakich kręgów artystycznych, nie tylko samych zespołów które prowadzi ale również jego sposobu interpretacji  gry na akordeonie.

Powrót do Kadra